Zcela zjevně jsme zemí, kde ostré praktiky podomních prodejců a různých podvodníků jsou na denním pořádku. Když už se zdá, že se v nějaké oblasti blýská na lepší časy, hned se tito lidé přeorientují na nové odvětví.
V nedávné době médii opět proběhla zpráva o zvýšené aktivitě společnosti vystupující pod názvem „Registrace internetových domén“, která díky nátlaku prostřednictvím svých operátorů-obchodníků láká z firem a nově prý i z obcí tisícikorunové částky za domény, které si mohou samy zaregistrovat za pár stokorun.
Princip je jednoduchý a podle policie bohužel ani není nelegální. Operátor zavolá do náhodně vybrané společnosti a oznámí ji, že jiný subjekt, jehož jméno nemůže prozradit, se chystá zaregistrovat totožnou doménu jako využívá sama společnost, pouze s koncovkami .eu nebo .com s jasným cílem podnikání majitele .cz domény poškodit. Díky technikám psychologického nátlaku pak nutí společnost k rychlé registraci těchto domén za sumy okolo 4 000 korun.
Ve chvíli, kdy se po telefonátu trochu oklepete a uvědomíte si, co se vlastně stalo, je už pozdě a smlouva je uzavřena a následují výzvy k platbě a výhružky exekucemi. Jak ukázala nedávná hromadná žaloba takto poškozených firem, rozhodně se nejedná o ojedinělé případy. Škoda se jen u firem, které se k žalobě připojily, pohybovala okolo 1,5 milionu korun. Smutnou zprávou ovšem je, že podle policie nelze prokázat, že podvodníci si historku o údajném zájemci o domény s alternativní koncovkou vymysleli a tudíž nelze prokázat ani žádné nekalé praktiky. Sečteno podtrženo vám prostě dokáží prodat doménu řádově desetkrát dráž stejně jako podomní prodavači hrnců.
Jedinou obranou je ostražitost a zdravý rozum. Domény se zahraničními koncovkami si můžete koupit u běžných českých registrátorů online během několika minut a za pár stokorun. Stejně jako ve svém podnikání hlídáte náklady a ptáte se, jaká je přidaná hodnota služeb za které platíte, byste si měli i zde ověřit konkurenční nabídky.